De akkor mit mondjanak a spanyolok, akik címvédőként még a csoportkört sem élték túl? Tizenkét város tizenkét stadionja fogadta a világbajnokságon részt vevő csapatokat. Ahol valamennyi korábbi világelső – Anglia, Argentína, Brazília, Franciaország, Németország, Olaszország, Spanyolország, Uruguay – ott volt.

A címvédő spanyolok első meccsükön 5–1-re kikaptak az utóbb bronzérmet szerző Hollandiától, majd Chile is elverte őket 2-0-ra, így két forduló után eldőlt, hogy nem juthatnak tovább. Erre a sorsra jutott a nagyok közül Olaszország, Anglia, Horvátország, Portugália és Oroszország is.

Fotó: BBC

Ám a legnagyobb sorscsapás mégis a brazilokat érte. A hazai lapok mészárlásról írtak, Németországban pedig hihetetlen, történelmi győzelemről beszéltek a brazil–német vb-elődöntő után. Nem véletlenül, elvégre egészen 1938-ig kellett visszalapozni a történelemkönyvekben, hogy hasonló, legalább hatgólos kiütéses győzelemre/vereségre találjunk példát kieséses rendszerű vb-találkozón. Akkor az 1. fordulóban Magyarország 6:0-ra páholta el Holland-Indiát, míg a negyeddöntőben Svédország 8:0-ra Kubát.

A brazíliai elődöntő nyolc gólja közül egyébként négy, egészen pontosan 6 perc és 44 másodperc alatt esett. Az 1-7 egyébként nem csupán a selecao brasileira történetének legnagyobb zakója, hanem a világbajnokságok történetének legnagyobb különbségű hazai veresége is.

Ehhez pedig kellett a német eltökéltség, az ezredforduló környékén megkezdett reform, mikor cakk und pakk megújították az utánpótlás-képzést. S lám, érkezett a 2006-os vébére Bastian Schweinsteiger, Philipp Lahm, Lukas Podolski, Per Mertesacker, 2010-ben Thomas Müller, Toni Kroos, Mesut Özil, Jérôme Boateng, Sami Khedira, valamint Manuel Neuer. Hozzájuk csatlakozott Brazíliában Julian Draxler, Mario Götze, André Schürrle és Mats Hummels. Velük a német válogatott egyhuzamban negyedszer állhatott fel a dobogóra, s ez még a Franz Beckenbauer (1966–74) és Lothar Matthäus-féle (1982–90) aranygenerációknak sem adatott meg.

Fotó: adidas

A 2002-es, a 2006-os, a 2010-es és a 2014-es vb-n egy valaki mindig jelen volt: Miroslav Klose. A lengyel származású csatár ezzel a futballtörténelemben az első, aki négy világbajnoki éremmel büszkélkedhet. Thomas Müller pedig 24 éves korára elmondhatta magáról, hogy mindkét addigi világbajnokságán 5 góllal és 3 gólpasszal zárt, vagyis összesen 10 gólt és 6 gólpasszt jegyzett már a vb-ken.

Érdekességek:

• a rendőrök, tanárok, geológusok, hajléktalanok és őslakosok is tüntettek Brazíliában a tornát megelőző egy évben a vb megrendezése ellen.
  • Ez volt az első vb, amelyen gólvonal-technológiát, illetve szabadrúgások helyét kijelölő spray-t is használtak a játékvezetők.
  • A vb-k történetében először ezen a tornán tartottak ivószünetet, mégpedig a fortalezai Hollandia–Mexikó nyolcaddöntő 32. percében.
  • Cristiano Ronaldo a harmadik világbajnokságán is csak egy gólra volt képes.
  • A mexikói Marco Antonio Rodríguez a tizenegyedik bíró lett, aki három világbajnokságon vezetett mérkőzést.
  • Mario Götze a vb-finálék hetedik hosszabbításos gólját szerezte; az elődei Schiavio, Hurst (2), Kempes, Bertoni és Iniesta voltak.

Fotó: wikipedia

1. VILÁGBAJNOKSÁG, BRAZÍLIA (2014. JÚNIUS 12–JÚLIUS 13.)
  • Döntő: Németország–Argentína 1–0 (0–0, 0–0, 0–0) – hosszabbítás után
  • Rio de Janeiro, Maracana, 74 738 néző. Vezette: Rizzoli (olasz)
  • Németország: Neuer – Lahm, J. Boateng, Hummels, Höwedes – Kramer (Schürrle, 31.), Schweinsteiger – Th. Müller, Kroos, Özil (Mertesacker, 120.) – Klose (Götze, 88.)
  • Argentína: Romero – Zabaleta, Demichelis, Garay, Rojo – Mascherano, Biglia – E. Pérez (Gago, 86.), Messi, Lavezzi (Agüero, a szünetben) – Higuaín (Palacio, 78.)
  • Gólszerző: Götze (113.)
  • Gólkirály: James Rodríguez (kolumbiai) 6 gól
  • A torna legjobb játékosai: 1. (aranylabdás) Lionel Messi (argentin), 2. Thomas Müller (német), 3. Arjen Robben (holland)

Foci vb-történelem: 2010 Dél-Afrika – Formabontó spanyolok és hollandok