Utoljára 1982-ben esett meg, hogy egy csapatból tízen iratkoztak fel a góllövőlistára. Akkor Platiniéknak negyedik hely jutott, Francesco Tottiék ellenben megnyerték a vb-t. Pont a franciák ellen.

Foci vb-történelem: 1982 – Paolo Rossi aranyat érő féltucatja

Ez a sok gólszerző azonban csalóka, mert a németországi vb-n csupán 2.3 találat jutott minden meccsre. Ennél rosszabb gólmutatója csak az 1990-es (2.21) olaszországi, valamint a 2010-es dél-afrikai (2.27) világbajnokságnak volt.

Fotó: FIFA

Pedig nem úgy indult a világbajnokság, hogy alig születik majd gól. A házigazda német együttes 4–2-re nyert Costa Rica ellen; ez volt minden idők leggólgazdagabb vb-nyitánya. A folytatásban azonban csak egy hasonlóan gólgazdag meccset jegyezhettünk fel (Argentína–Szerbia-Montenegró 6–0), gól nélküli összecsapásból viszont hét, 1–0-s találkozóból pedig 13 is akadt.

Fotó: FIFADe ezen a világbajnokságon történt az a bravúr is, hogy Graham Poll angol bíró a Horvátország–Ausztrália (2–2) csoportmeccsen három sárga lapot is kiosztott Josip Simunicnak. A nürnbergi csataként elhíresült Portugália–Hollandia (1–0) nyolcaddöntő több „kártyaosztási” világcsúcsot hozott. Összesen tizenhatszor villant a sárga az orosz játékvezető, Valentyin Ivanov kezében (ugyaneddig jutott a spanyol López Nieto a 2002-es kameruni–német csoportmérkőzésen), és ehhez jött még négy kiállítás. Kettő innen, kettő onnan.

De maradt furcsaság a döntőre is. A torna játékosának választott Zinedine Zidane a fináléban vezetést szerzett a „kékeknek”, majd a hosszabbításban érkezett a legendás fejes. Az őt folyamatosan heccelő Marco Materazzi mellkasába, piros lapért. Ezzel ő minden idők legdurvább vb-játékosa. Két piros és négy sárga kártyával. Talán, ha nincs ez a fejes, nem a negyedszer mennybe menő squadra azzurra, hanem Franciaország nyeri meg a tizenegyespárbajt, és vele a világbajnokságot.

A döntő játékvezetője, az argentin Horacio Elizondo egyébként a negyedik játékvezető segítségével állította ki a francia kapitányt, ő maga nem látta az esetet. Az asszisztens pedig minden bizonnyal a tv-visszajátszás során vette észre az ominózus jelenetet. Ezt persze senki sem ismerte el a FIFA részéről, hiszen hivatalosan tilos, hogy a bírók technikai segítséget igénybe vegyenek. Azóta bezzeg!

Fotó: Wikipedia

Érdekességek:

• A svéd Marcus Allbäck Angliának lőtt egyenlítő gólja volt a világbajnokságok történetének 2000. találata.
  • Az angolok elleni 0–0-s (11-esekkel 3–1) negyeddöntőig Portugália egyszer sem játszott döntetlent a vb-n 1966-os bemutatkozása óta.
  • Csúcsot jelentő hét olasz játékos került be a torna csapatába – éppen annyi, mint ahány uruguayi az 1930-as All Star-gárdába.
  • A legtöbb futballista az Arsenalból (15) és a Chelsea-ből (14) érkezett Németországba.
  • Az argentinok elleni tizenegyespárbajt megnyerő nationalelf a negyedik ilyen jellegű sikerét aratta a vb-k történetében, ami akkor abszolút rekord volt. Azóta Argentína beérte őket.
  • A tornák történetében az angol Peter Shilton (1982–1990) és a Németországban harmadik világbajnokságán védő Barthez (1998–2006) büszkélkedhet a legtöbb shutouttal (10-10)?

Fotó: FIFA

1. VILÁGBAJNOKSÁG, NÉMETORSZÁG (2006. JÚNIUS 9–JÚLIUS 9.)
  • Döntő: Olaszország–Franciaország 1–1 (1–1, 1–1, 1–1) – 11-esekkel 5–3
  • Berlin, Olimpiai Stadion, 69 000 néző. Vezette: Elizondo (argentin)
  • Olaszország: Buffon – Zambrotta, Cannavaro, Materazzi, Grosso – Gattuso, Pirlo – Camoranesi (Del Piero, 86.), Totti (Iaquinta, 61.), Perrotta (De Rossi, 61.) – Toni
  • Franciaország: Barthez – Sagnol, Thuram, Gallas, Abidal – Vieira (Diarra, 56.), Makélélé – Ribéry (Trezeguet, 100.), Zidane, Malouda – Henry (Wiltord, 107.)
  • Gólszerző: Materazzi (19.), ill. Zidane (7. – 11-esből)
  • Kiállítva: Zidane (110.)
  • Gólkirály: Miroslav Klose (német) 5 gól
  • A torna legjobb játékosai: 1. (aranylabdás) Zinedine Zidane (francia), 2. Fabio Cannavaro (olasz), 3. Andrea Pirlo (olasz)

Vb-történelem: 2002 Japán és Dél-Korea – Másodikból lett az első