A házigazda francia válogatott a megelőző két világbajnokságra ki sem jutott. Így kellett kárpótolniuk a hazai közönséget. Akik nem sok jóra számítottak, hiszen, ha a Jean-Pierre Papin, Eric Cantona, David Ginola kaliberű játékosokkal sem ment, akkor majd pont a 20 éves Thierry Henry váltja meg a világot?
Egy biztos. Henry és Lilian Thuram formaidőzítése parádésra sikerült. Előbbi az első góljait szerezte Dél-Afrika és Szaúd-Arábia (2) ellen a válogatottban, utóbbi pedig a horvátok elleni dupláján – az elődöntőben – kívül soha máskor nem volt eredményes a nemzeti tizenegyben. Amúgy mindketten válogatottsági csúcstartók: Thuram a 142 szereplésével, Henry pedig 51 találatával.
A címvédő brazilok is magabiztosabban jutottak el a fináléig. Ronaldo négy, Rivaldo és Bebeto három-három gólt szerzett az addigi mérkőzéseken. De a védekező középpályás César Sampaio is háromig jutott. Ez a négy játékos szerezte a selecao összes gólját a vb-n. Plusz egy skót, az öngólt vétő Tom Boyd.
A vb-n először volt ott Horvátország, és rögtön a bronzérmet is hazavitték. A gólkirályi címig jutó Davor Suker tündöklésének köszönhetően. Franciaország is debütált, mert ugyan 1938 után másodszor rendezhetett világbajnokságot, de először játszhatott a döntőben.
Ennek ellenére a saint-denis-i döntőben a dél-amerikaiak tűntek esélyesebbnek, csakhogy a találkozó előtt történt valami Ronaldóval. Mário Zagallo mellőzte az Internazionale centerét, egy állítólagos epilepsziás roham miatt. Aztán később mégis beküldte a pályára. Szenvedni.
De nem csak ő, az egész brazil csapat befuccsolt, a franciák ellenben a legjobbkor hozták a legjobb formájukat. A formaidőzítés a döntőre egy bizonyos Zinédine Zidanenak sikerült a legjobban, aki két fejesével tulajdonképp már az első félidőben lezárt minden kérdést. A tornát Zizouhoz és Thuramhoz hasonlóan két góllal záró Emmanuel Petit találata már csak a kést forgatta meg a brazilokban.
Érdekességek:
- Ez volt az első világbajnokság, amelyen 32 csapat szállt harcba a Világkupáért.
- A dél-afrikai Simon Gopane úgy lehetett az utolsó két találkozón az együttes harmadik számú kapusa, hogy előtte ketten is kidőltek a sorból.
- A harmadik világbajnoki tizenegyespárbaján részt vevő Roberto Baggio mind a három alkalommal vesztesen hagyta el a pályát.
- A csoportfázis után rögvest búcsúzó Szaúd-Arábia, Dél-Korea és Tunézia kispadján is új szakvezető ült már a második nyeretlen meccset követően.
- A nyolcadszor vb-résztvevő Skócia nyolcadszor sem tudott továbblépni az első körből.
- Brazíliában még kongresszusi vizsgálóbizottságot is létrehoztak annak érdekében, hogy kiderítsék, mi történt Ronaldóval Párizsban, de hiába.

Fotó: FIFA
- VILÁGBAJNOKSÁG, FRANCIAORSZÁG (1998. JÚNIUS 10–JÚLIUS 12.)
- Döntő: Franciaország–Brazília 3–0 (2–0)
- Saint-Denis, Stade de France, 75 000 néző. Vezette: Belkola (marokkói)
- Franciaország: Barthez – Thuram, Desailly, Leboeuf, Lizarazu – Deschamps – Petit, Karembeu (Boghossian, 56.), Zidane – Djorkaeff (Vieira, 74.), Guivarc’h (Dugarry, 66.)
- Brazília: Taffarel – Cafú, Aldair, Júnior Baiano, Roberto Carlos – César Sampaio (Edmundo, 75.), Dunga – Rivaldo, Leonardo (Denílson, 46.) – Bebeto, Ronaldo
- Gólszerző: Zidane (27., 45+1.), Petit (93.)
- Kiállítva: Desailly (68.)
- Gólkirály: Davor Suker (horvát) 6 gól
- A torna legjobb játékosai: 1. (aranylabdás) Ronaldo (brazil), 2. Davor Suker (horvát), 3. Lilian Thuram (francia)
Foci vb-történelem – 1994 Egyesült Államok – Amikor a döntő legjobbja egy magyar volt